V Komeňáku šijeme dětem na míru

Ve snaze podpořit zdravý vývoj a bezpečí dětí probíhá v rámci naší školy celoroční preventivní program nazvaný „Šité na míru“.

Tento projekt, realizovaný díky finanční podpoře dotačního programu Moravskoslezského kraje na podporu aktivit v oblasti rizikového chování žáků, nabízí řadu aktivit zaměřených na prevenci nežádoucích jevů a formování zdravých životních postojů.

Zkušení lektoři vedou besedy, které se věnují otázkám jako je zdravý životní styl, rozvoj základních sociálních dovedností či třeba efektivní využití volného času.  Ve třídách jsou rovněž realizovány programy pod vedením školní psycholožky Mgr. Radky Vrbové zaměřené na podporu prevence duševního zdraví žáků a školní metodičky prevence Mgr. Markéty Kohutové k tématům předcházení a zvládání konfliktů. Také přespávání žáků v rámci svých tříd pomáhá utužovat vztahy mezi nimi a podpořit pozitivní klima třídy. Během „přespávačky“ mají děti možnost lépe se poznat, upevnit svá přátelství a společně prožívat příjemné chvíle, což přispívá k vytvoření pevného a podpůrného kolektivu.

Jednotlivá témata besed jsou pečlivě vybírána s ohledem na aktuální potřeby a věk dětí. Žáci prvních tříd prožili dvouhodinovou interaktivní besedu na téma Být dobrým kamarádem, při které si povídali o respektu k individuálním rozdílům svých kamarádů a spolužáků a učili se chápat, že každý má právo na vlastní názor a pocity. Ve druhých třídách proběhl program na téma, které pomáhalo žákům pochopit hranice vtipu a legrace a rozlišit tak mezi zábavou a nevhodným chováním.

Žáci se během besed učí rozpoznávat hranice v komunikaci s ostatními, jak jejich chování ovlivňuje celkovou atmosféru ve třídě a ve škole, společně diskutují o důležitosti tolerance a spolupráce mezi sebou a to vše jim také pomáhá vyhnout se negativním vlivům šikanování a sociálního vyloučení.

Během besed se i na druhém stupni žáci setkávají s širokou škálou témat, která jsou klíčová pro jejich osobní a sociální rozvoj. Zahrnují prevenci závislostí a zdravého životního stylu, prevenci šikany a kyberšikany, problematiky závislostí na návykových látkách a drogách, schopnost odhalování dezinformací a fake news, prevenci rizikového sexuálního života nebo prevenci poruch příjmu potravy. Tato témata nejsou jen teoretickou látkou, ale poskytují žákům informace, díky kterým mohou posílit svou schopnost rozhodování a odolávání tlakům ze stran okolí. Ráda bych také zmínila důležitý program pro žáky 6. ročníků na téma Čas proměn a Na startu mužnosti, který je zaměřený na pozitivní vnímání změn v dospívání a také screeningový program Jsme na jedné lodi mapující přechod žáků a jejich adaptaci na 2. stupeň.

Tím, že žáci aktivně diskutují nad těmito tématy a simulují skutečné situace, které mohou v reálném životě zažít, jim poskytujeme prostor k praktickému zkoumání vlastních hodnot, postojů a reakcí. Věříme, že právě investice do prevence může přinést dlouhodobější a trvalejší změny v naší společnosti.

Datum vložení: 20. 3. 2024 12:43
Datum poslední aktualizace: 20. 3. 2024 12:44
Autor: Andrea Elbl Kastnerová

Duben hojný vodou - říjen vínem.