Volba povolání

Informace k přijímacímu řízení na SŠ

• MOŽNOSTI VZDĚLÁVÁNÍ NA SŠ A KONZERVATOŘÍCH
  • Do systému středoškolského vzdělávání může vstoupit každý uchazeč, který splnil povinnou školní docházku v délce devíti let nebo úspěšně ukončil základní vzdělávání a při přijímacím řízení prokáže požadované schopnosti, vědomosti a zdravotní způsobilost pro zvolený obor.
  • Na víceletých gymnáziích a konzervatořích mohou studovat žáci z nižších ročníků ZŠ již v průběhu povinné školní docházky, kterou ukončují během studia na střední škole.
  • JAK JE TO U NÁS VE ŠKOLE – Výchovný poradce radí:
  • V naší základní škole realizujeme ucelenou koncepci volby povolání v průběhu celé školní docházky, ovšem největší důraz klademe v posledních dvou ročnících. V 8. a 9. ročníku se ve Výchově k občanství zaměřujeme na to, aby děti přemýšlely o sobě: jaký jsem, jaké mám vlastnosti, schopnosti, studijní předpoklady, jaké jsou mé životní cíle a plány. Pak jsou jim představovány jednotlivé profese, charakteristické znaky práce. Abychom nezůstali jen u teoretických informací, navštěvujeme, pokud je to možné, v rámci exkurzí výrobní podniky, aby se žáci přesvědčili na vlastní oči, jaká práce je čeká. Dále se učí vyhledávat na internetu informace, které pro profesní volbu potřebují.
  • Prvním krokem v profesní volbě je výběr studijního nebo učebního oboru ve střední škole. Vybrat si tu nejvhodnější, zorientovat se v nabídce oborů je někdy nesnadný úkol. Našim deváťákům umožňuje střední školy lépe poznat tím, že zveme zástupce škol do hodin Výchovy k občanství, děti absolvují workshopy ve střední škole, s rodiči se účastní Trhu vzdělávání ve Frýdku-Místku.
  • V současné době děti preferují studijní obory z nabídky středních škol. Znamená to, že budou skládat přijímací zkoušky a potřebují zjistit, jaké jsou jejich studijní předpoklady a zvládnou-li přijímací zkoušky. Při výběru studijního oboru mohou dětem napomoci výsledky testů z českého jazyka, matematiky i zjišťovaných studijních předpokladů. Takové testování naše škola organizuje v 1. čtvrtletí 9. ročníku.
  • Velkou podporou při volbě povolání je síť poradenských služeb. Našim osmákům se dostane rady během skupinových sezení v Informačním a poradenském středisku při Úřadu práce. Mohou se sem vrátit znovu a využít individuálního poradenství. Své problémy mohou přijít prodiskutovat ve škole s výchovným poradcem, rady jim poskytnou třídní učitelé i další pedagogové.
  • Těší nás, že volba středoškolského vzdělání našich žáků je zodpovědná, protože úspěšnost přijetí v 1. kole přijímacího řízení ke studiu ve střední škole je vysoká. Těší nás, že naši žáci jsou dobře připraveni k přijímacím zkouškám.
  • Snažíme se dětem poskytovat co nejvíce informací pro profesní volbu, ale konečné rozhodnutí je v rukou dítěte a jeho rodičů. Každé dítě má předpoklady k tomu, aby se uplatnilo v některém povolání a oboru.
  • Poradenské služby jsou poskytovány  žákům a jejich rodičům nejen  ve škole, ale také ve  specializovaných školských poradenských zařízeních. Tato zařízení standardní poradenské služby poskytují bezplatně, a to na žádost rodičů nebo školských zařízení. Základními typy poradenských zařízení jsou pedagogicko-psychologické poradny (PPP) a speciálně pedagogická centra (SPC).

Pedagogicko-psychologická poradna:

• pomáhá řešit komplikace při volbě dalšího vzdělávání
  • poskytuje poradenství nebo terapeutické vedení rodinám s dítětem v případě problémů, které negativně ovlivňují vzdělávání žáka

Speciálně pedagogická centra:

• poskytují poradenské služby při výchově a vzdělávání žáků se zdravotním postižením nebo zdravotním znevýhodněním
  • poskytují poradenské služby se zaměřením na pomoc při řešení problémů ve vzdělávání, v psychickém a sociálním vývoji žáků, při volbě povolání

INFORMAČNÍ PORTÁLY

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.