Volba povolání
Informace k přijímacímu řízení na SŠ
https://veletrh-skol.msk.cz/
- MOŽNOSTI VZDĚLÁVÁNÍ NA SŠ A KONZERVATOŘÍCH
- Do systému středoškolského vzdělávání může vstoupit každý uchazeč, který splnil povinnou školní docházku v délce devíti let nebo úspěšně ukončil základní vzdělávání a při přijímacím řízení prokáže požadované schopnosti, vědomosti a zdravotní způsobilost pro zvolený obor.
- Na víceletých gymnáziích a konzervatořích mohou studovat žáci z nižších ročníků ZŠ již v průběhu povinné školní docházky, kterou ukončují během studia na střední škole.
- JAK JE TO U NÁS VE ŠKOLE – Výchovný poradce radí:
- V naší základní škole realizujeme ucelenou koncepci volby povolání v průběhu celé školní docházky, ovšem největší důraz klademe v posledních dvou ročnících. V 8. a 9. ročníku se ve Výchově k občanství zaměřujeme na to, aby děti přemýšlely o sobě: jaký jsem, jaké mám vlastnosti, schopnosti, studijní předpoklady, jaké jsou mé životní cíle a plány. Pak jsou jim představovány jednotlivé profese, charakteristické znaky práce. Abychom nezůstali jen u teoretických informací, navštěvujeme, pokud je to možné, v rámci exkurzí výrobní podniky, aby se žáci přesvědčili na vlastní oči, jaká práce je čeká. Dále se učí vyhledávat na internetu informace, které pro profesní volbu potřebují.
- Prvním krokem v profesní volbě je výběr studijního nebo učebního oboru ve střední škole. Vybrat si tu nejvhodnější, zorientovat se v nabídce oborů je někdy nesnadný úkol. Našim deváťákům umožňuje střední školy lépe poznat tím, že zveme zástupce škol do hodin Výchovy k občanství, děti absolvují workshopy ve střední škole, s rodiči se účastní Trhu vzdělávání ve Frýdku-Místku.
- V současné době děti preferují studijní obory z nabídky středních škol. Znamená to, že budou skládat přijímací zkoušky a potřebují zjistit, jaké jsou jejich studijní předpoklady a zvládnou-li přijímací zkoušky. Při výběru studijního oboru mohou dětem napomoci výsledky testů z českého jazyka, matematiky i zjišťovaných studijních předpokladů. Takové testování naše škola organizuje v 1. čtvrtletí 9. ročníku.
- Velkou podporou při volbě povolání je síť poradenských služeb. Našim osmákům se dostane rady během skupinových sezení v Informačním a poradenském středisku při Úřadu práce. Mohou se sem vrátit znovu a využít individuálního poradenství. Své problémy mohou přijít prodiskutovat ve škole s výchovným poradcem, rady jim poskytnou třídní učitelé i další pedagogové.
- Těší nás, že volba středoškolského vzdělání našich žáků je zodpovědná, protože úspěšnost přijetí v 1. kole přijímacího řízení ke studiu ve střední škole je vysoká. Těší nás, že naši žáci jsou dobře připraveni k přijímacím zkouškám.
- Snažíme se dětem poskytovat co nejvíce informací pro profesní volbu, ale konečné rozhodnutí je v rukou dítěte a jeho rodičů. Každé dítě má předpoklady k tomu, aby se uplatnilo v některém povolání a oboru.
- Poradenské služby jsou poskytovány žákům a jejich rodičům nejen ve škole, ale také ve specializovaných školských poradenských zařízeních. Tato zařízení standardní poradenské služby poskytují bezplatně, a to na žádost rodičů nebo školských zařízení. Základními typy poradenských zařízení jsou pedagogicko-psychologické poradny (PPP) a speciálně pedagogická centra (SPC).
Pedagogicko-psychologická poradna:
- pomáhá řešit komplikace při volbě dalšího vzdělávání
- poskytuje poradenství nebo terapeutické vedení rodinám s dítětem v případě problémů, které negativně ovlivňují vzdělávání žáka
Speciálně pedagogická centra:
- poskytují poradenské služby při výchově a vzdělávání žáků se zdravotním postižením nebo zdravotním znevýhodněním
- poskytují poradenské služby se zaměřením na pomoc při řešení problémů ve vzdělávání, v psychickém a sociálním vývoji žáků, při volbě povolání
INFORMAČNÍ PORTÁLY